Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
Wspomnienie św. Marcina

Wspomnienie św. Marcina

11 listopada 2013, poniedziałek

11 listopada przypadało wspomnienie św. Marcina, pierwszego w dziejach Kościoła Wyznawcy, patrona ks. Marcina Stefanika. Uroczysta Msza św. odbyła sie o godz. 12 pod przewodnictwem Solenizanta. Homilię, w ktorej nawiązywano do Dnia Niepodległości i wartości patriotycznych w narodzie na przestrzeni dziejów, wygłosił ks. Jarosław Staszewski.

Patron solenizanta pochodził z Węgier, jako młodzieniec zaciągnął sie do wojska i służył w Galii. Po przyjęciu chrztu porzucił służbę wojskową i zakłada klasztor w Liguge, by pod kierunkiem św. Hilarego rozpocząć życie monastyczne. Został kapłanem i biskupem w Tours. Jak pisał hagiograf Sulpicjusz Sewer tak o nim pisał: Niezwyciężony przez trudy, niezwyciężalny nawet przez śmierć. Nie skłaniał się ani w jedną, ani w drugą stronę: śmierci się nie lękał, przed życiem się nie wzbraniał. Podniósłszy oczy i ręce ku niebu, nie odrywał od modlitwy niestrudzonego ducha. Zmarł w roku 397.

Najczęściej wspominanym momentem było wydarzenie, kiedy żebrakowi proszącemu o jałmużnę u bram miasta Amiens Marcin oddał połowę swej opończy. Następnej nocy ukazał mu się Chrystus odziany w ten płaszcz i mówiący do aniołów: "To Marcin okrył mnie swoim płaszczem".

« wróć do listy wszystkich wydarzeń