Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
Archidiecezjalne Spotkanie Ognisk Misyjnych z bł. Jose Sanchezem del Rio

Archidiecezjalne Spotkanie Ognisk Misyjnych z bł. Jose Sanchezem del Rio

5 października 2013, sobota

W naszym Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w sobotnie popołudnie spotkało się ponad 350 dzieci skupionych w ogniskach misyjnych z terenu całej archidiecezji. Wydarzenie to zapoczątkowało czterodniową peregrynację relikwii bł. Jose. Organizatorem spotkania dla dzieci był ks. Krzysztof Wąchała SChr.

- Chcieliśmy przybliżyć postać niezwykłą. W czasach postępującej laicyzacji, odrzucenia wartości, wskazać na człowieka, który oddaje życie, bo nie chce się wyprzeć Boga, wymaga odwagi i pewnego ryzyka, którego się podjęliśmy jako kapłani pracujący w tej parafii. I nie żałujemy – mówi ks. Krzysztof.

Zaczęło się od uroczystego wprowadzenia relikwii. Procesję prowadziły dzieci z Sanktuarium, a relikwiarz wniósł Jakub Kujawa, 14-latek, chłopiec w wieku męczennika. To jego rodzice wykonali symboliczny gest błogosławieństwa swojego dziecka, gest w imieniu wszystkich rodziców: Moje dziecko, niech odwaga, mądrość i moc, jaką Bóg wlał w serce błogosławionego Jose, napełni twoje serce…

Postać bł. Jose przybliżyły obecnym w czasie spotkania dzieci z parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie Szczecińskim, które przygotowały przedstawienie teatralne. Pokazały, że świat może jeszcze bardzo wiele nauczyć się od świętych, choć świętość w niektórych środowiskach staje się mało popularna.

Ukoronowaniem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył ks. Krzysztof Jeruzalski SChr. W czasie kazania zachęcał dzieci, by zawsze walczyły o swoją wiarę: nigdy jednak nie bronią, lecz dobrym słowem i modlitwą. Mszę św. śpiewem upiększały dwa zespoły: Boże Światełka z parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie Szczecińskim i Błękitne Anioły ze szczecińskiego Sanktuarium NSPJ.

Po Mszy św. miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą flagę. Zwyciężyła chorągiew wykonana przez ognisko misyjne z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w  Rewalu pod opieką s. Renaty Gostomskiej.

Viva Cristo Rey. Que viva! Hasło i odzew. Miłość i śmierć. Bóg i doczesność. Nieodłączne elementy ludzkiego życia. Rozbrzmiewały one w sobotnie popołudnie w kościele. Unosiły się na skrzydłach Ducha Świętego, którego obecność czuło się w każdym momencie spotkania.

- Dzisiaj trzeba mieć wielką odwagę, by trwać przy Bogu. Jeszcze większej odwagi trzeba, by się do Boga przyznać publicznie. Ileż sił dostaje człowiek, gdy na takim spotkaniu widzi, że jednak jest tylu młodych ludzi, dzieci, dla których Bóg jest żywy. Jest Miłością – mówi ks. Krzysztof.

Niech Bóg, posługując się przykładem bł. Jose, czyni cuda w ludzkich sercach. Daje odwagę, by wierzyć. Viva Cristo Rey!

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

 

autor: J. Stefańska

« wróć do listy wszystkich wydarzeń