Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
Słowo pożegnania

Słowo pożegnania

28 maja 2022, sobota

Czerwiec2022

Zbawienie ufających Tobie…

            W czerwcu 2014 roku, kiedy po raz pierwszy przygotowywałem szczeciński odpust ku czci Serca Jezusowego, szukałem hasła, które wypisane na sztandarze, miało być niesione na przedzie uroczystej miejskiej procesji. Spośród wezwań Litanii do Serca Jezusowego wybrałem to, które wówczas wydawało mi się najbardziej aktualne, „na czasie”, najbardziej potrzebne, najpilniejsze! Wybór jednak nie był łatwy, bo wszystkie wezwania litanijne niosą w sobie ważne treści i żadne z wezwań nie jest w Litanii zbędne. Musiałem się jednak zdecydować i wybrać tylko jedno: Serce Jezusa, zbawienie ufających Tobie, zmiłuj się nad nami.

            Dzisiaj, po dziewięciu latach pracy w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, to samo wezwanie Litanii jest mi najbliższe, najbardziej ukochane, najczęściej powtarzane w osobistej modlitwie. To, powiedziana innymi słowami, najkrótsza i najbardziej znana w świecie polska modlitwa: Jezu, ufam Tobie!

            W tym jednym wezwaniu, wziętym z Litanii do Serca Jezusowego, albo powtarzanym za św. Faustyną Kowalską, kryje się odpowiedź człowieka na wszystkie dylematy wiary i wszystkie trudy, jakie niesie życie. Także życie chrześcijanina. Zaufanie Jezusowi jest odpowiedzią na wszystko, czego nie rozumiemy i na to, z czym po ludzku się nie zgadzamy. Tylko zaufanie Jezusowi ocali wiarę w czasach niewiary. Tylko zaufanie Jezusowi ocali pokój w sercu w czasach zamętu i  wojny.

            Wkrótce zostanie poświęcony nowy ołtarz w kaplicy wieczystej adoracji. Znalazł w nim miejsce obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany do naszego kościoła w 1956 roku. Wtedy kult Jezusa Miłosiernego nie był jeszcze w Kościele oficjalny i na obrazach nie umieszczano napisu: Jezu, ufam Tobie!Dlatego dzisiaj, ten właśnie napis, kochany przez wszystkie pobożne dusze, został umieszczony na nowym ołtarzu w kaplicy adoracji.

            Żegnając się ze Szczecinem, chcę, drodzy Parafianie i Przyjaciele Serca Jezusowego, te właśnie słowa Wam zostawić,powierzyć. Chcę w nich zawrzeć całe moje podziękowanie za każdą i każdego z Was, za dobro wyświadczone i otrzymane w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Z ufnością powierzam Was Sercu Jezusa i powierzam Jego opiece nowego Waszego proboszcza i mojego przyjaciela – ks. Karola Kozłowskiego SChr.

ks. Jarosław Staszewski SChr

 

Ks. Karol Kozłowski SChr urodził się w 1960 roku w Gnieźnie. Po maturze w 1979 roku, rozpoczął studia na politechnice poznańskiej. Dopiero po ich ukończeniu wstąpił do Towarzystwa Chrystusowego. W 1990 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk abpa Jerzego Stroby. Po święceniach posługiwał dwa lata w Dobrzanach, rok w zakonnym nowicjacie i cztery lata (1993-1997) w naszej parafii. W 1997 roku objął urząd proboszcza w nowoerygowanej parafii św. Jadwigi Królowej w Poznaniu. Po czterech latach Kapituła Generalna Towarzystwa Chrystusowego wybrała go na urząd ekonoma generalnego naszego Zgromadzenia, który pełnił przez 10 lat. Od 2011 do 2014 roku był proboszczem polskiej parafii personalnej w Budapeszcie. W 2014 roku powrócił do Polski, aby objąć funkcję magistra nowicjatu w Mórkowie koło Leszna. Od początku Wielkiego Postu bieżącego roku posługiwał w naszej parafii, a od 1 czerwca 2022 roku, decyzją Arcybiskupa - Metropolity został mianowany proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

« wróć do listy wszystkich wydarzeń