Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
Triduum Paschalne i Niedziela Zmartwychwstania

Triduum Paschalne i Niedziela Zmartwychwstania

17 kwietnia 2022, niedziela

Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym rzymskich katolików. Jego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się ono wieczorną mszą w Wielki Czwartek (tak zwaną mszą Wieczerzy Pańskiej), a kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej. 

Wielki Piątek to dzień powagi, skupienia oraz postu, w którym w szczególny sposób czczone jest drzewo życia. Od godzin porannych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Odprawiana jest również droga krzyżowa. Najważniejszym elementem tego dnia jest liturgia Męki Pańskiej.
 
W Wielką Sobotę rozważana jest męka przy grobie Pańskim. Brak tutaj formularza mszy. Zgodnie ze zwyczajem, w Wielką Sobotę odwiedza się symboliczne groby Pańskie w kościołach oraz groby bliskich osób na cmentarzach.
 
Liturgia wigilii paschalnej jest najważniejszą celebracją w całym roku liturgicznym. Wszystkie jej obrzędy odbywają się w nocy.
 
Niedziela Wielkanocna to natomiast czas świętowania zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Krzyż jest wówczas ozdobiony czerwoną stułą. Znajduje się tam także paschał i figura Chrystusa zmartwychwstałego.

Zparaszamy do fotorelacji Z Sanktuarium NSPJ

Wielki Czwartek 2022- Msza Wieczerzy Pańskiej

Wielki Piątek 2022 - Liturgia Meki Pańskiej

Wielka Sobota 2022 - Wigilia Paschalna

Rezurekcja 2022

« wróć do listy wszystkich wydarzeń