Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
Koncert dzieci z okazji Dnia Babci i Dziadka

Koncert dzieci z okazji Dnia Babci i Dziadka

21 stycznia 2017, sobota

Dnia 21 stycznia, już po raz siódmy, w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie odbył się koncert pt. „Hej kolęda, kolęda”, dedykowany Babciom i Dziadkom.  Formuła tego koncertu, od samego początku, stawia na jednorazowe spotkanie wszystkich flażolecistów, którzy w swoich szkołach, przy pomocy nauczycieli, doskonalą przygotowany przez organizatorów, repertuar kolęd. W  związku z tym, że Szczecińskie Spotkanie Flażolecistów, to projekt współorganizowany przez Szkołę Podstawową w Przecławiu oraz SP nr 1 i SP 51 w Szczecinie, a realizowany przez trzy nauczycielki nauczania początkowego, uczestnikami koncertu są w większości uczniowie klas młodszych.

Ruch flażoletowy  w Szczecinie rozkwita i rośnie w siłę dzięki wielu jeszcze innym kreatywnym nauczycielkom, które nie zawsze są muzykami z wykształcenia, częściej z zamiłowania. Wspólne muzykowanie jest okazją do pokazania szerszej publiczności możliwości brzmieniowych instrumentu oraz zdolności muzycznych dzieci, które uczą się w publicznych szkołach Szczecina i naszego województwa.

Pomysł tego muzycznego przedsięwzięcia panie zaczerpnęły ze spotkań „Śladami Trzech Króli” realizowanych w Poznańskiej Katedrze przez prekursora gry na flażolecie, pana Wojciecha Wietrzyńskiego, który oprócz wspomnianej inicjatywie, zapoczątkował szereg działań zmierzających do odrodzenia zainteresowania flażoletem w polskich szkołach i instytucjach kulturalnych.

Od samego początku miejscem spotkań szczecińskich flażolecistów jest Sanktuarium NSJP. Księża Chrystusowcy przychylnym okiem spoglądają na coroczne tłumy młodych muzyków stojące wokół ołtarza oraz siedzących w ławkach odbiorców koncertu. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2011 roku i zgromadziło na koncercie przeszło stu flażolecistów z pięciu szkół.  W tym roku w koncercie wzięło udział siedemnaście placówek z naszego województwa,  w sumie przeszło trzystu wykonawców, którzy wykonali dwadzieścia kolęd. Oprócz uczniów wspomnianych szkół  byli uczniowie z Suchania, Rzędzin, Polic oraz ze szczecińskich szkół nr: 12, 16, 45, 54, 55, 56, Polsko-Amerykańskiej, Polsko- Niemieckiej, Publicznej Szkoły Podstawowej „Na Głębokiem” oraz  Centrum Mistrzostwa Sportowego. Po raz drugi w koncercie wzięli udział studenci Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy grali na przeszkadzajkach, ptaszkach wodnych, tarabanie, dzwonkach ręcznych, jambie.  Młodym artystom towarzyszyli zaprzyjaźnieni muzycy- Ewa Szczerkowska- wiolonczela, Magdalena i Artur Witkowscy- flet poprzeczny, gitara. Nad wszystkim czuwały panie Renata Kaczkowska, Barbara Łoziuk, Iwona Wierzbicka. (ZDJĘCIA)

Renata Kaczkowska, Barbara Łoziuk, Iwona Wierzbicka

« wróć do listy wszystkich wydarzeń