Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
20. Żywa Szopka

20. Żywa Szopka

25 grudnia 2016, niedziela

W dniach od 24 do 26 grudnia tradycyjnie przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa stanęła Żywa Szopka. W tym roku, tym bardziej wyjątkowa, że 20-sta, czyli Jubileuszowa. Prace nad organizacją trwały już od września, a sama budowa rozpoczęła się 19 grudnia. Już w Wigilię, Szczecinianie mogli ją podziwiać w pełni. A iluminacja nawieszona na wieży Sanktuarium zachęcała z daleka mieszkańców naszego Miasta, by przyjść i wspólnie kolędować.

Program był jak zawsze bogaty. 25. grudnia jako pierwszy wystąpił Chór PAX CHRISTI, który w tym roku obchodził 70-lecie swojej pracy artystycznej. Bezpośrednio po Mszy św. z udziałem dzieci, wystąpił zespół Błękitne Anioły, którego śpiew przeplatał się z konkursami dla dzieci. Kolejnym punktem tego dnia było kolędowanie zespołu dziecięco-młodzieżowego „Serduszka”. Najpierw zaśpiewał skład przygotowawczy, czyli głównie małe dzieci, uczęszczające na „Serduszka” od dwóch lat, bądź od roku. Z uznaniem dla opiekunów trzeba zauważyć, że dzieci było prawie 30. Stopniowo będą przechodziły one do składu koncertującego, który rozpoczął o godzinie 15.00 kolędowanie razem z Panem Prezydentem Piotrem Krzystkiem oraz ks. bp. Henrykiem Wejmanem. Obaj przedstawiciele dwóch środowisk: świeckich i duchowych, złożyli zgromadzonym życzenia pochylając się nad tą wielką tajemnicą Bożego Narodzenia. Za dobre słowo, podziękował Kustosz Sanktuarium NSPJ ks. Jarosław Staszewski SChr, a odpowiedzialny za organizację Żywej Szopki – ks. Jakub Jeleń SChr podziękował na ręce Pana Prezydenta za to, że Miasto Szczecin od lat współfinansuje całą tę inicjatywę. Następnie do kolędowania przystąpiły „Serduszka”. To już 27 rok pracy artystycznej „Serduszek”, które założył ks. Stanisław Gładysz SChr – obecnie Misjonarz dla Polonii w Anglii. To on 20 lat temu zorganizował pierwszą Żywą Szopkę, która stała się wizytówką Miasta Szczecin w tych świątecznych dniach i która od lat powstaje na nowo, ale zawsze przy wsparciu naszego Miasta, o czym była mowa podczas trwania szopki. Kolędowania i wspólnego śpiewania nie było końca. Po „Serduszkach” na scenie pojawił się zespół „Rectus Corda”, a następnie zespół Odnowy w Duchu św. i zespół z Bazyliki św. Jana Chrzciciela. Wszystkie występy przeplatał tzw. otwarty mikrofon, czyli możliwość zaprezentowania swojej kolędy, czy bożonarodzeniowego wiersza przez dzieci, które pojawiały się razem z rodzicami.

Zapowiedzi w Radiu Szczecin i Radiu Plus oraz głośna kampania reklamowa na facebooku i stronie internetowej parafii, a także okolicznościowe artykuły w regionalnej prasie, przyczyniły się do tego, że również 26. grudnia, czyli w drugi dzień świąt, kolejne osoby odwiedziły Żywą Szopkę. O szopce można było usłyszeć także w ogólnopolskiej telewizji. Z tego miejsca były trzy wejścia na żywo w TVP Info, oraz relacje w TVP 1 i TVP 2.

W drugi dzień świąt usłyszeliśmy m. in. chór Kombatant, chór z parafii MB Różańcowej, zespół „Kościół Domowy”, a także zespół młodzieżowy z Chociwla. Nie zabrakło otwartego mikrofonu, tym bardziej, że z racji 20. Żywej Szopki organizatorzy przygotowali dla dzieci ponad 400 nagród.

Jakże ważne jest to wydarzenie dla mieszkańców naszego Miasta pokazują również załączone to tych kilku słów zdjęcia. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Miastu Szczecin, a szczególnie Wydziałowi Kultury, za wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia. /ZDJĘCIA/

« wróć do listy wszystkich wydarzeń