Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
Marsz dla życia 2024

Marsz dla życia 2024

14 kwietnia 2024, niedziela

Nowo wybrany Przewodniczący Konferencja Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC wystosował apel, aby niedziela 14 kwietnia 2024 r. (w którą przypadło również Święto Chrztu Polski oraz Niedziela Biblijna i Narodowe Czytanie Pisma Świętego rozpoczynające Tydzień Biblijny pt. „Powołani do wspólnoty – komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”) była dniem szczególnej modlitwy w intencji ochrony i szacunku dla każdego ludzkiego życia. Miało to związek z procedowanymi w minionym tygodniu w polskim Sejmie projektów ustaw dopuszczających zabijanie nienarodzonych. Ów apel zbiegł się z organizowanymi właśnie w tę niedzielę w wielu polskich miastach Marszami dla Życia.

Mottem Narodowego Marszu Życia w Warszawie było zdanie „Niech żyje Polska!” nawiązujące do Święta Chrztu Polski, natomiast w Szczecinie zorganizowano go już po raz dwudziesty i w tym roku jego hasłem były słowa „Życie nie zna granic!” Nie tylko kościelne serwisy czy media ogólnokrajowe czy regionalne odnotowały to wydarzenie, albowiem kanały społecznościowe i serwisy internetowe naszych wspólnot parafialnych z Pomorza Zachodniego oraz grup duszpasterskich przy nich działających obfitują w zdjęcia z Marszu.

W marszu wzięła udział młodzież SFM Góra Tabor, głównie z parafii szczecińskich: Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie z ks. Ks Damian Jędrzejak SChr , mężczyźni skupieni we wspólnocie EXODUS, Skauci Europy w Szczecinie, studenci i postakademicy z duszpasterstwa ODA "W Sercu" (jedni i drudzy nieśli plansze ze zdjęciami dzieci poczętych z różnych momentów ciąży), Domowy Kościół; ze Szczecina Podjuch z ks. Krzysztofem Jeruzalskim SChr i ks. Piotrem Biberem SChr; ze Szczecina Zdrojów, a także wolontariusze SFM Góra Tabor z Pyrzyc i Stargardu z Duszpasterstwo Powołań Księży i Braci Chrystusowców ks. Sebastianem Stawierejem SChr. Nie zabrakło też naszych parafian z różnych miejscowości Pomorza Zachodniego, a także Rodziców naszych kleryków.

Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za zaangażowanie.Marsz tradycyjnie wyruszył z Jasnych Błoni a zakończył się Mszą Świętą pod przewodnictwem bpa Zbigniewa Zielińskiego, administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Chętni mogli podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli dziewięciomiesięcznej modlitwy za poczęte dziecko zagrożone aborcją. Organizatorem od 20 lat jest Fundacja Małych Stópek z ks. Tomasz Kancelarczyk. W tym roku w marszu wzięło udział kilkanaście tysięcy osób z terenu całej archidiecezji, tradycyjnie niesiono napisany na płótnie około 300-metrowy dokument św. Jana Pawła II – w tym roku przepisano adhortację „Ecclesia in Europa” z 2003 r.

Włączenie się w organizację i uczestnictwo w marszu po raz kolejny pokazuje, jak niezwykle ważne i aktualne w formacji, nie tylko młodego człowieka, jest to wydarzenie. Dobrze, że jest tylu ludzi dobrej woli, którzy otwarcie stają w obronie prawdy i ludzkiego życia.

Do szerszej fotorelacji z tego wydarzenia, zapraszamy do galerii zdjęć

« wróć do listy wszystkich wydarzeń