Dekret ustanawiający Sanktuarium

DEKRET

Przychylając się do prośby księdza proboszcza Zbigniewa Rakieja TChr, popartej przez Generała Towarzystwa Chrystusowego i mając na uwadze ogromne znaczenie historyczne i pastoralne kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Szczecinie, nadaje tej świątyni, w oparciu o kanony 1230-1234, tytuł SANKTUARIUM NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO.

Jest wiele powodów do tego, by świątynia ta otrzymała wyróżniający ją tytuł, bowiem przez 50 lat spełnia wobec mieszkańców miasta Szczecina szczególną, służebną rolę. Pierwsze życie religijne, sakramentalne, po wojennej zawierusze, gromadziło się właśnie w tej świątyni. Przez całe lata powojenne, gdy nie było jeszcze odbudowanej bazyliki katedralnej, ta świątynia spełniała jej rolę. Tutaj odbywały się centralne religijne uroczystości. Ponad 40 lat temu została tu erygowana Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Wystawiony w kaplicy Chrystus gromadzi codziennie ludzi, którzy przez całe lata spotykają się tam na modlitwie. Tu obecny Chrystus jest skarbem dla wielu zagubionych, zabłąkanych, skonfliktowanych ludzi.

Drugim skarbem tej świątyni jest wieczysty konfesjonał. Służba w konfesjonale, to również 40 lat ogromnego dobrodziejstwa dla całego miasta i Archidiecezji. Zawsze stoją przy nim ludzie i nie sposób wyobrazić sobie, by tego konfesjonału kiedykolwiek zabrakło. Wymaga to ze strony kapłanów wielkiej ofiary, ale ogromnie radosnej.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa to świątynia, która na stałe zapisana jest w niejednym sercu mieszkańców Szczecina. Wielu z nich tu się modli. Wielu tu się spowiada. Także ze względu na swoje śródmiejskie położenie gromadzi wielu szczecinian. Cieszy się ta świątynia zasłużonym szacunkiem, który jest owocem pracy wielu pokoleń kapłanów ze Zgromadzenia Księży Chrystusowców. Liczna obsada duszpasterska zapewnia temu świętemu miejscu możliwość całodziennego funkcjonowania i służenia posługą sakramentalną tym, którzy jej tutaj szukają.

Mając te wszystkie okoliczności na uwadze oraz spełnione wymogi prawa kanonicznego, czuję się upoważniony, aby kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Szczecinie przy którym duszpasterzują Księża Chrystusowcy, podnieść do rangi Sanktuarium. Fakt ten ma się przyczynić do ożywienia życia religijnego w Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej w związku z naszym wejściem w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa.

Wszystkim, którzy korzystają i korzystać będą ze źródeł łask Bożych, uzyskanych dzięki posłudze erygowanego Sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego, towarzyszy moje serdeczne błogosławieństwo.

 

Szczecin, dnia 19.06.1998 r.

+ Marian Przykucki

Metropolita Szczecińsko– Kamieński