Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
NOWY KRZYŻ W SANKTUARIUM

NOWY KRZYŻ W SANKTUARIUM

1 stycznia 2017, niedziela

NOWY KRZYŻ W PREZBITERIUM SANKTUARIUM

podczas pasterki został poświęcony nowy krzyż, który tymczasowo umieściliśmy na ścianie prezbiterium obok ołtarza, nad drzwiami do zakrystii. W przyszłości zawiśnie na ścianie tarczowej, nad ołtarzem, w miejscu, gdzie dzisiaj widnieją malowidła z 70. lat XX wieku. Skąd pomysł na taki krzyż o niespotykanym rysunku? Dlaczego pojawił się w naszym kościele? Zanim odpowiem na to pytanie spróbuję opisać oryginał, który stał się dla nas inspiracją.

Tak zwany „krzyż lednicki”, to niewielka, bo wielkości sześciu centymetrów metalowa kasetka, odnaleziona w czasie badań archeologicznych na Ostrowie Lednickim w 1969 roku. Po konserwacji i naukowych analizach ustalono, że jest to stauroteka, to znaczy relikwiarz, w którym przechowywano niewielki fragment Krzyża Świętego. Znalezisko pochodzi z końca X lub z początków XI wieku i stanowi najstarszy znaleziony w Polsce chrześcijański znak krzyża. Relikwiarz prawdopodobnie przechowany był w kaplicy pałacowej pierwszych władców Polski na wyspie na Jeziorze Lednickim. Mógł być darem cesarza Ottona III z okazji Zjazdu Gnieźnieńskiego w roku 1000 albo znalazł się w Polsce z okazji koronację Bolesława Chrobrego w 1025 roku.

Po prawej stronie poziomej belki krzyża widoczne są dwie greckie litery „XC” – skrót od słowa Chrystus. Z pewnością po lewej stronie widniały litery „IC” – skrót od imienia Jezus. Te znane z ikon skróty oraz sposób dekoracji wskazują, że krzyż powstał w złotniczych warsztatach Bizancjum, albo został wykonany przez bizantyjskich złotników pracujących w Zachodniej Europie na potrzeby dworu cesarskiego. U podstawy krzyża widnieje z kolei napis „NIKA”. W połączeniu z wyżej umieszczonym skrótem tworzy modlitewne zawołanie: „Jezu Chryste zwyciężaj!”

Kopia krzyża lednickiego, o odpowiednio powiększonych rozmiarach została wykonana do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby upamiętnić dwie ważne rocznice, które obchodziliśmy. Pierwsza to celebrowany w całym kraju jubileusz 1050 rocznicy chrztu Polski. Najstarszy polski krzyż, mający z górą 1000 lat będzie doskonałym symbolem tej rocznicy i na stałe zostanie w Sanktuarium jako trwały owoc jubileuszu. Drugą rocznicą było 50-lecie powstania przy naszym kościele Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego. To te ostatnie 50 lat z 1050 lat od Chrztu Polski. To tylko jedna z dwudziestu jedne pięćdziesiątek, które minęły od czasu Mieszkowego Chrztu. Niewiele, ale to był właśnie nasz czas. Nie tylko studenci, ale i wielu z nas w tę ostatnia pięćdziesiątkę wpisało większość swojego życia, albo wręcz całe życie.

Kopia krzyża lednickiego umieszczona w Sanktuarium i poświęcona w roku jubileuszowym ma stale nam przypominać, że należymy do narodu ochrzczonego 1050 lat temu, że sami jesteśmy ochrzczeni i dar chrztu św., w którym Bóg uczynił nas swoimi dziećmi,  bardzo wysoko cenimy.

 

« wróć do listy wszystkich wydarzeń