Kalendarium wydarzeń w Sanktuarium
Projekt nowego OŁTARZA I AMBONY

Projekt nowego OŁTARZA I AMBONY

24 kwietnia 2016, niedziela

ZIELONY KOLOR NOWEGO OŁTARZA. ZIELOŃ W DEKORACJI AMBONY, CHRZCIELNICY I PRZYŻA PROCESYJNEGO.

Drodzy Parafianie i Przyjaciele Sanktuarium, rozpoczęły się prace remontowe w prezbiterium. Będą prowadzone bez pospiechu, z przerwami, aby nie przeszkadzały zbytnio w sprawowaniu liturgii. Niemniej pewnych utrudnień nie unikniemy, za które przepraszam i ufam, że cierpliwie je zniesiemy. Już wkrótce okaże się, że było warto, bo odnowiony ołtarz będzie naprawdę piękny, godny tego, co na nim się dokonuje. Okładzina z zielonego kamienia będzie pasowała do przedsoborowego ołtarza z Ostatnią Wieczerzą, który po renowacji wróci do swojego pierwotnego koloru, do zieleni właśnie. Zielona barwa krzyża procesyjnego przypomina, że krzyż Chrystusa jest Drzewem Życia, na którym Zbawiciel pokonał śmierć. Nowa chrzcielnica, wyrzeźbiona w zielonym kamieniu i przypominająca oryginalną chrzcielnicę z naszego kościoła (obecnie przechowywaną w katedrze), także zyska zieloną barwę. Zieleń jednak to nie tylko dekoracja i estetyka, to także pełna treści religijna symbolika.

Kolor zielony w sztuce sakralnej symbolizuje tęsknotę i oczekiwanie na spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem i na zstąpienie Ducha Świętego. Dlatego właśnie Uroczystość Zesłania Ducha Świętego nazywamy Zielonymi Świątkami, a w dekoracjach Grobu Bożego na Wielkanoc często pojawia się świeża, bujna, soczysta zieleń. Żywa zieleń na wiosnę przypomina o odradzającym się życiu, a dla wierzących w Chrystusa symbolizuje duchowe odrodzenie. W ludowej tradycji zielonymi gałązkami brzozy zdobi się ołtarze na Boże Ciało, a potem, uświęcone obecnością Eucharystycznego Pana zabierane są do domów, których mają strzec przed złem. Wreszcie w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwaną w Polsce świętem Matki Bożej Zielnej, błogosławi się świeże zioła i kwiaty z nadzieją, że i my kiedyś przekraczając progi wieczności przyniesiemy do domu Ojca całe naręcza dobrych uczynków. Tego dobra w nas ma strzec Maryja, najpiękniejszy Owoc rodzaju ludzkiego. I o takie dobro w nas Ona się nieustannie modli, a zieleń symbolizuje także modlitwę, zwłaszcza modlitwę kontemplacyjną.

Na koniec trzeba dodać, że św. Jan Apostoł, który w widzeniach oglądał niebo, w Księdze Apokalipsy (4,3) napisał, że tron Boga w niebie zbudowany jest z zielonego jaspisu i otacza go szmaragdowa tęcza symbolizującą nadzieję na miłosierdzie Sędziego. Z taką samą nadzieją na miłosierdzie Boga i my przekraczamy każdego dnia progi Sanktuarium, aby znajdować je w otwartym Sercu Jezusa.

              ks. proboszcz Jarosław Staszewski SChr
kustosz Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa

« wróć do listy wszystkich wydarzeń